Jego Eminencja Rosół

Oczywiście nie mogło zabraknąć tej pozycji na moim blogu. Jak w większości domów, rosół i u nas głównie pojawia się w niedzelę i przyznam szczerze, iż zasługuje na takie wyróżnienie. Przepis na rosól wydaje się prosty, ale znawcy tematu wiedzą, że sztuką jest ugotować klarowny i pyszny rosołek.
Jako że niekwestionowanym królem rosołu w moim domu jest mój mąż to właśnie on przygotuje go dla Was wg przepisu ze swojego rodzinnego domu.
Oto po raz pierwszy oddaję mój zupowy blog we władanie innej osobie… A co tam!! Niech gotuje i pokaże na co go stać 😉

Czas przygotowania: 20 minut
Czas gotowania: 3-4 godziny

Składniki:

  • wołowina (ok. 1 kg – antrykot, szponder, mostek, łata lub połowa wiejskiej kury)
  • marchewka – 2 szt.
  • pietruszka – 1 szt.
  • seler – połowa
  • kapusta włoska – kilka liści
  • por
  • cebula
  • makaron
  • pieprz, sól
  • natka pietruszki
  • woda (w ilości przykrywającej mięso całkowicie)

Przepis na rosół

Przepis na rosół:

Do dużego garnka włożyć opłukane mięso i całość zalać zimną wodą tak, aby woda przykryła mięso. Postawić na piecu i gotować na małym ogniu, aż zaczną pojawiać się szumy (nie doprowadzać do wrzenia, bo szumy się zetną). Powstały kożuszek zbieramy łyżką cedzakową. Czynność tą powtarzać tak długo, aż odszumiony zostanie cały wywar, a kożuszek nie będzie się pojawiał. Gdy zostanie osiągnięty taki stan, należy zmniejszyć ogień pod garnkiem do minimum i gotować przez 3-4 godzin. Im dłużej, tym rosół będzie bardziej esencyjny, klarowny i smaczny. Należy pamiętać, aby co jakiś czas dolewać zimnej wody w miarę jak część z niej wyparowywuje.
W tak zwanym międzyczasie (biorąc pod uwagę czas jaki mięso spędzi w garz,e macie go naprawdę dużo;) ) cebulę razem z łupiną opalić nad ogniem. Warzywa obrać, umyć i odłożyć.
Po upływie wystarczającej ilości godzin nasz bulion z mięsa należy przecedzić do czystego garnka (większego), dołożyć wcześniej przygotowaną włoszczyznę oraz cebulę i gotować jeszcze przez minimum 1 godzinę, aż do miękkości warzyw. Na koniec doprawić do smaku solą, pieprzem i ew. maggi.
Podawać z makaronem oraz natką pietruszki.
Smacznego!

Rosół

Zapraszam również do przeczytania mojego artykułu pt. Jak ugotować idealny rosół?

4 thoughts on “Jego Eminencja Rosół

  1. Każdy gotuje według swoich upodobań i trudno się kłócić, czy dolewanie, czy też przecedzanie ma sens czy też nie. A podawanie ilości ziarenek pieprzu czy też ziela angielskiego niektórym ułatwia proces gotowania (zwłaszcza tym początkującym, którzy wszystko muszą mieć odmierzone i policzone), a o to przecież chodzi, aby jak najwięcej osób gotowało w domu 🙂 I by to gotowanie sprawiało im radość. Pozdrawiam

  2. Henry

    Ja nie cedzę rosołu, nie przelewam do drugiego gara, aby dodać warzywa. Bez sensu jest również dolewanie wody w czasie gotowania. Wody 3 l na 1 kg mięsa, po 3 godzinach zostanie 2l, bez zakłócania procesu gotowania. Warzywa w całóści nie krajane dodane po zagotowniu mięsa i zdjęciu szumowin nigdy się nie rozpadną. Gotujemy 3,5 godziny . P.S. Śmieszą mnie przepisy w których w składzie jest : 3 ziarnka ziela angielskiego, 3 ziarenka pieprzu……………………….. 🙂 🙂 🙂 40- 50 ziarenek pieprzu ! Minimum.

  3. Z tą ilością wody to ciężka sprawa do oszacowania, bo zwyczajowo leję jej „na oko” 🙂 Zasadę mam taką, że woda ma w całości przykrywać mięso w garnku. Zresztą ilość trzeba uzupełniać w trakcie gotowania, bo sporo jej ubywa. Dziękuję za uwagę, już dodam bardziej szczegółową informację do opisu. Pozdrawiam

  4. ryslew2061

    Fajny przepis, tylko nie bardzo wiadomo, ile wody dać na tę ilość mięsa. RL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *