Sanocka zalewajka na maślance

Pierwszy przepis na zalewajkę na blogu już jest i zgodnie z obietnicą, a jednocześnie pragnąc zgromadzić w jednym miejscu jak najwięcej przepisów na zupy tym razem mam dla Was zupełnie inną zalewajkę – sanocką. Przepis wyszukałam w internecie, a do wypróbowania go zachęciła mnie historia tej zupy. Podobno przepis pochodzi od pana kucharza z restauracji w Sanoku, który podzielił się nim z innymi na forum. Sytuacja niezwykła w dzisiejszych czasach, nieprawdaż?
Sprostowanie: przepis jest autorstwa Pana Mietka, który udostępnił go karczmie. I to własnie on podzielił się nim na forum.
Po ugotowaniu jej już wiem, dlaczego to zrobił. Ta zalewajka jest tak pyszna, że grzechem byłoby trzymać przepis tylko dla siebie. Niech Polska pozna smak sanockiej zalewajki!
Jest aromatyczna, lekko kwaśna, a ziemniaki z cebulką i boczkiem to doskonały dodatek. Po prostu całość jest wyborna. To taka zupa, którą można było zjeść tylko u babci.
Naprawdę z całego serca polecam i zapraszam do komentowania!
zalewajka-przepis

Sanocka zalewajka na maślance

Składniki na zupę:

  • wywar warzywny – 1,5l
  • maślanka – 0,75 l
  • mąka pszenna – 2 łyżki
  • czosnek – 2 ząbki
  • kminek – 1 łyżeczka
  • maślaki – duża garść ( moje były już pokrojone na paseczki)
  • cebulka dymka – 3 szt.
  • Do podania:

  • ziemniaki – 3 duże
  • cebula – średnia
  • boczek wędzony – niewielki kawałek

zalewajka

Przepis na sanocką zalewajkę:

1. Grzybki zalać ciepłą wodą i odstawić.
2. Ziemniaki obrać i ugotować do miękkości, po ugotowaniu przestudzić i rozgnieść tłuczkiem do ziemniaków. Boczek pokroić w drobną kostkę i przesmażyć na złoto. Przełożyć do ziemniaków. Cebulę obrać, pokroić w drobną kostkę i przesmażyć na tłuszczu wytopionym z boczku (jeśli boczek nie był tłusty, cebulkę można przesmażyć na maśle). Po przesmażeniu przełożyć do ziemniaków i całość zamieszać. Cebulkę dymkę zszatkować, odłożyć.
3. Wywar zagotować. W międzyczasie w blenderze zmiksować maślankę z czosnkiem, kminkiem oraz mąką. Do gotującego się wywaru wlać zmiksowaną miksturę, dodać grzybki oraz cebulkę dymkę. Zagotować i gotować całość 10 -15 minut ( można pogotować dłużej).
4. Zalewajkę podawać z kulką ziemniaków (najlepiej smakuje następnego dnia, jak się przegryzie).

Smacznego!

Spróbuj innej zalewajki –> tutaj

5 thoughts on “Sanocka zalewajka na maślance

  1. GabrielaMorela

    Witajcie, właśnie wczoraj zrobiłam tę zupkę (tylko dodałam pieczarek zamiast maślaków), no i wyszła bardzo dobra, choć osobiście sądzę, żę dodałam za dużo wody, a za mało maślanki, wtedy byłaby bardziej kremowa konsystencja. Ale i tak super pyszna i taka inna! 😉

  2. Proszę biec jak najszybciej 🙂 Naprawdę warto

  3. bromal

    Jeszcze nie gotowałam, bo dopiero co przeczytałam, ale widzę po składnikach, że musi być genialna.
    Dziękuję panu Mietkowi i Publikatorowi . Lecę po maślankę.

  4. Mietek Czytajło

    Witam. Przepis ten nie pochodzi od kucharza z karczmy, ale jest mojego autorstwa. Wiele lat temu udostępniłem go Karczmie i zalewajka była podawana jako „Zalewajka na maślance wg przepisu Mietka Czytajło”. Do dziś posiadam ksero menu. To tyle, jeśli chodzi o ścisłość 🙂
    Zainteresowanych zapraszam na :

    http://www.cincin.cc/index.php?showtopic=25839

    Serdecznie pozdrawiam.

  5. Jest wspaniała!
    Podobną gotowała moja babcia i sentyment do zup w ogóle pozostał mi do dziś.
    Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *