Zupa brokułowa

Jaka zupa jest najprostszą do zrobienia? Jak dla mnie to chyba zupa brokułowa. Teraz tak mówię, ale pamiętam jak jeszcze niedawno zaliczyłam kilka wpadek przygotowując ją. Jakich wpadek? Na przykład zapomniałam dodać czosnku, co w przypadku tej zupy jest niesamowicie ważne, bo bez czosnku zupa brokułowa po prostu nie smakuje dobrze. Możecie mi uwierzyć na słowo i nie eksperymentować. O innych to może nie będę mówić, bo troszkę mi wstyd, zwłaszcza, że piszę bloga z przepisami na zupy 🙂
Ale wracając do brokułowej to niezwykle ważne jest, aby nie rozgotować brokułów, bo wtedy ściemnieją, a sama zupa będzie się prezentować nieatrakcyjnie. Ja osobiście wolę ją w wersji dość rzadkiej, ale można ją również przygotować jako klasyczny krem, czy to poprzez zwiększenie ilości brokuła, czy też zmniejszenie ilości bulionu. A oto przepis na najprostszą zupę brokułową.

Składniki:

  • brokuł – 1 szt. (lub jeśli wolicie bardziej gęsta zupę to 2 szt.)
  • czosnek – 1 ząbek
  • śmietana – 18% – 3 pełne łyżki
  • bulion drobiowy lub warzywny – 1,5l
  • pietruszka – korzeń z gotowania bulionu – 1 niewielka szt.
  • do podania: oliwa z oliwek oraz grzanki z chleba

zupa-brokułowa

Przepis na zupę brokułową:

Brokuła rozdzielić na różyczki, ząbek czosnku obrać i pokroić na cieniutkie plasterki. W dużym garnku doprowadzić bulion do wrzenia. Wrzucić podzielonego na różyczki brokuła oraz ząbek czosnku.
Całość gotować ok. 5 minut, po tym czasie wyłowić jedną różyczkę i sprawdzić czy jest miękka wbijając widelec w jej łodyżkę. Jeśli widelec można wbić bez problemów to brokuły są już gotowe. Jeśli nie, to dalej gotujemy pilnując, aby ich nie przegotować, bo będą miały nieładny, ciemny kolor. Czas gotowania oczywiście zależy od wielu czynników np. wielkości poszczególnych części brokuła, więc warto samodzielnie go pilnować.
Czekając na ugotowanie się brokuła przygotować grzanki z chleba. Kromki pokroić w drobną kostkę i zrumienić na patelni.
Gdy brokuł jest ugotowany, dołożyć pietruszkę do bulionu i całość zmiksować na gładki krem. Doprawić do smaku solą i pieprzem. W osobnym naczyniu zahartować śmietanę z kilkoma chochelkami gorącej zupy. Przelać do zupy.
Podawać z odrobiną oliwy z oliwek oraz z grzankami.
Smacznego!

Źródło: przepis własny

One thought on “Zupa brokułowa

  1. No proszę. Autor plus 5.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *