Było lato, nie ma lata. Czas na jesień i pyszne zupy 🙂 Zalewajka troszkę latem odpoczywała, ale teraz czas powrócić do gotowania i zaproponować coś nowego. Tym razem będzie to zupa brokułowa. Niby ta sama, ale jednak nie. Pojawiło się kilka ciekawych składników dodatkowych, które wzbogaciły zupę brokułową o nowe smaki. Nowa wersja jest zdecydowanie bardziej czasochłonna, ale dla tych „czasowych” zdecydowanie polecam.
Składniki:
- brokuły – 0,5kg
- ziemniaki – 2 duże
- bulion drobiowy, rosół, wywar warzywny – 1,5l
- cebula biała, żółta, szalotki – 1 średnia (szalotek 2 szt.)
- czosnek – 2 ząbki
- wino – białe – 100ml
- śmietana (słodka lub kwaśna) – 2 łyżki
- łosoś wędzony, koperek, sok z cytryny – do dekoracji
Przepis na zupę brokułową:
-
1. Przygotować warzywa: szalotki obrać, poszatkować. Ziemniaki obrać i pokroić w drobną kostkę. Czosnek obrać z łupinki. Jeden ząbek odłożyć , a drugi pokroić w cienkie plasterki. Brokuły opłukać i podzielić na różyczki.
2. W garnku rozpuścić porządną łyżkę masła. Poszatkowane szalotki ( u mnie 2 spore szalotki) wrzucić na rozgrzany tłuszcz. Zeszklić. Jeden ząbek czosnku przecisnąć przez praskę i dodać do szalotek. Zamieszać. Dodać ziemniaki. Ponownie zamieszać i chwilkę przesmażyć. Uważać, aby nie przypalić ziemniaków.
3. Do szalotek wlać wino i chwilkę pogotować, aby alkohol odparował. Następnie dodać kilka chochelek przygotowanego wywaru, garnek przykryć i gotować, aż ziemniaki będą miękkie.
4. Pozostały wywar doprowadzić do wrzenia, delikatnie posolić, dodać do niego pokrojony czosnek oraz brokuły. Całość pogotować ok. 5-7 minut aż do miękkości brokułów – sprawdzamy poprzez wbicie widelca w środkową część (czas gotowania zależy od wielkości różyczek). Staramy się nie gotować brokuły za długo. W momencie, gdy jest gotowy, należy zmniejszyć do minimum lub całkowicie wyłączyć ogień pod garnkiem.
5. Gdy ziemniaki zmiękną dodać całą zawartość do garnka z wywarem i brokułami. Zamieszać i zagotować.
6. Używając blendera ręcznego rozdrobnić całość na krem.
7. Jeśli używamy śmietany kwaśnej to należy ją przed dodaniem do zupy zahartować poprzez rozmieszanie w osobnym naczyniu z niewielką ilością gorącej zupy. Jeśli używamy słodkiej śmietany to można ją dodać do zupy w trakcie miksowania. (dla mnie osobiście smaczniejsza była wersja ze słodką śmietaną, ale jeśli nie masz słodkiej można użyć również kwaśnej i zupa będzie również smaczna).
8. Krem podaję z dużym kawałkiem łososia wędzonego, koperkiem oraz skropiony cytryną.
Źródło: przepis własny