Zerkając na przepis na zupę gulaszową można odnieść wrażenie, iż jest ona bardzo czasochłonna. Na szczęście to tylko wrażenie, bo w rzeczywistości jako danie jednogarnkowe taka nie jest i to jej wielka zaleta. Do zalet można zaliczyć również jej wszechstronność, a mianowicie zupa gulaszowa to idealna zupa na zwykły obiad, ale również świetnie sprawdzi się jako „ciepłe danie”, którym poczęstujemy gości. No i czego tu nie lubić? 🙂
Przyznam, że to moja pierwsza gulaszowa jaką popełniłam, a że dobra wyszła, to pewnie będzie się u mnie w domu pojawiać co jakiś czas.
Zapraszam do gotowania.
Zupa gulaszowa z papryką, wołowiną i ziemniakami
Składniki na zupę:
- mięso wołowe (gulaszowe) – 40dkg
- ziemniaki – 4 duże sztuki
- cebula – średnia
- papryka czerwona, biała, zielona – u mnie mieszanka papryk na leczo (mrożona)
- mąka – 3 łyżki
- masło – 2 łyżki
- papryka słodka wędzona (można dodać zwykłej) – 2 płaskie łyżeczki
- papryka chilli w proszku – do smaku
- sól, pieprz
- olej – 2 łyżki
- woda/bulion warzywny – 1,5l
- natka pietruszki – do dekoracji
Przepis na zupę gulaszową:
1. Mięso umyć, pokroić w kostkę (wielkość zależy od indywidualnych upodobań). Cebulę obrać i pokroić w piórka. W garnku, w którym będziemy gotować zupę rozgrzać olej, na gorący wrzucić cebulę, zeszklić. Dodać mięso i całość obsmażyć, a następnie przykryć i dusić przez 15 minut pilnując i dolewając ewentualnie wody jeśli wyparuje.
2. Dolać pozostałą część wody, przykryć, zagotować, zmniejszyć ogień i gotować na małym ogniu przez ok. 45 minut sprawdzając co jakiś czas, czy mięso jest już miękkie.
3. Ziemniaki obrać i pokroić w dużą kostkę. Papryki umyć, wyciąć gniazda nasienne i pokroić w paseczki. Gdy mięso będzie już dość miękkie dodać do garnka ziemniaki wraz z papryką i całość gotować aż do miękkości ziemniaków (ok. 15-20 minut).
4. W osobnym rondelku rozpuścić masło i dodać do niego mąkę energicznie mieszając. Chwilkę podsmażyć nie dopuszczając do zrumienienia mąki.
5. Gdy zupa będzie gotowa, dodać do niej przygotowaną zasmażkę (ja zawsze dodaję w taki sam sposób jak śmietanę, czyli dolewam po chochelce zupę do garnka z zasmażką, a następnie całość przelewam do garnka z zupą).
6. Podawać z natką pietruszki i pajdą dobrego chleba.
Smacznego!!
Zapraszam również na zupę z papryką –> przepis tutaj
lub też na moją inną jednogarnkową propozycję –> przepis tutaj.
TA ZUPA JEST PRZEPYSZNA:) POLECAM
Cieszę się, że smakowała 🙂
Pyszna zupa, wystarczająca za cały obiad, i to na dwa dni:)