Bulion
Tak jak obiecałam (i w końcu znalazłam czas) przygotowałam dla Was wpis o samych bulionach. Dla mnie bulion, zwany też wywarem jest podstawą każdej zupy. Osobiście nie uznaję tzw. kostek rosołowych i nie gotuję zup z ich użyciem. Co nie oznacza, że nie ma ich w mojej kuchni 😉 Owszem są, ale używam ich jako dodatek do innych potraw, często krojąc na mniejsze porcje. Dla mnie kostka rosołowa potrafi zniszczyć smak i wygląd zupy, bo ma w sobie tyle dodatkowych „kolorowych” składników, że nasza zupa zmienia swoje barwy i traci swój charakter. Tak więc mam i posiadam, ale zużycie poniżej średniej krajowej 🙂
To co dodaję (i muszę się do tego przyznać) to maggi i sól, głównie morską. Z maggi trzeba oczywiście również uważać, bo potrafi przyciemnić kolor naszej zupy, ale ma zdecydowanie mniej „chemii” w swoim składzie (sprawdźcie same!). I jak dla mnie maggi to smak mojego dzieciństwa. Babcia jej używała i zawsze przed schowaniem jej do szafki uwielbiałam zlizać choć troszeczkę z buteleczki. Poza tym są takie zupy do których maggi pasuje jak ulał :).
Często szczerze mówiąc rezygnuję z maggi na rzecz samej soli, która jak dla mnie wystarczy i nie opieram się na żadnych badaniach, ale uważam, że tak jest zdrowiej.
No, ale wracając do bulionów. Bo troszkę odbiegłam od tematu.
Oto cztery przepisy na podstawowe buliony oraz jeden dodatkowy na orientalną, tajską wersję bulionu:
- Bulion warzywny
- Bulion drobiowy
- Bulion tajski
- Wywar mięsno-warzywny
- Tzw. Szybki wywar zastępczy
Bulion warzywny
Składniki:
- marchew – 2 szt.
- pietruszka – 1 szt.
- seler – ćwiartka
- por – 20cm kawałek
- kapusta włoska – ćwiartka lub 2-3 większe liście
- woda – 1,5 l
Przygotowanie:
Wszystkie warzywa umyć, te które tego wymagają obrać ze skórki. Umieścić w garnku i zalać wodą. Całość wstawić do gotowania na piec, doprowadzić do wrzenia i gotować do miękkości marchewki i pietruszki. Zwykle około godziny, ale może się zdarzyć, że gotowanie zajmie mniej czasu. Kiedy warzywa są już miękkie, zdjąć z ognia i przecedzić.
Bulion drobiowy
Składniki:
- porcja rosołowa / udziec z kurczaka oraz skrzydełka z kurczaka (szt.2)
- marchew – 1 szt.
- pietruszka – 1 szt.
- seler – ćwiartka
- por – zwykle ciemnozielona część
- kapusta włoska – ćwiartka
- sól, pieprz
- woda – 2 l
Przygotowanie:
Wszystkie warzywa umyć i obrać ze skórki. Osobno umyć mięso. Ja w przypadku porcji rosołowej często wykrawam znaczną część skóry, która zostawiona potrafi sprawić, iż bulion będzie mocno tłusty. Aby oszczędzić sobie pracy z łowieniem tłuszczu od razu się go pozbywam. Tak samo robię w przypadku udźca z kurczaka. Każdą dodatkową porcję skóry wycinam. Po dokonaniu wszystkich czynności wycinająco-redukujących, włożyć wszystko do garnka, zalać wodą i wstawić do gotowania. W przypadku bulionu drobiowego ważne jest, aby go pilnować i nie doprowadzać do sytuacji, w której będzie się on nam za mocno gotował. Spowoduje to mocne zaszumienie bulionu, z którym oczywiście można sobie poradzić, ale lepiej zapobiegać niż leczyć 😉
Na koniec doprawić delikatnie solą i/lub pieprzem. Często pozostawiam bulion nieprzyprawiony, aby móc później go dowolnie doprawić dostosowując do charakteru zupy.
Czas gotowania: ok. 1 godziny
Bulion tajski
Aby przygotować bulion tajski można skorzystać z tego przepisu lub po przygotowaniu bulionu drobiowego i przecedzeniu zagotować go ponownie z typowymi dla kuchni tajskiej przyprawami. W ten łatwy sposób otrzymamy doskonałą bazę do przygotowania na przykład zupy tajskiej
Składniki:
- bulion drobiowy z powyższego przepisu – 1-1,5l
- imbir – 3 plasterki
- papryczka chilli – ilość do smaku
- czosnek – 1 ząbek – można nie obierać z łupiny
- sos sojowy – 1 łyżka
- sos rybny – 1 łyżka
- trawa cytrynowa – świeżą lub suszona – 1 łodyga/1 łyżka
Przygotowanie:
Bulion przecedzić do garnka, dodać wszystkie przyprawy (jeśli mamy chwilkę, to warto imbir oraz czosnek opalić nad ogniem). Zagotować i zostawić na niewielkim ogniu przez ok. 30 minut. Imbir, czosnek oraz trawę cytrynową wyłowić za pomocą łyzki cedzakowej lub cały bulion przelać przez sitko.
Wywar mięsno-warzywny
Składniki:
- kostka wieprzowa wykrojona ze schabu / żeberka wieprzowe – ok. 0,5 kg
- marchewka – 1 szt.
- pietruszka – 1 szt.
- seler – kawałek
- por – 20cm kawałek, zwykle z części ciemnozielonej
- kapusta włoska – ćwiartka
- woda – 2 l
Przygotowanie:
Tak, jak w przypadku w/w bulionów warzywa umyć i obrać. Mięso przepłukać (głównie, aby pozbyć się drobnych, ostrych kostek lub kawałków szpiku). Całość włożyć do garnka, zalać wodą i wstawić do gotowania. Tego wywaru również pilnuję, aby się za mocno nie gotował, ale i tak zawsze na końcu przecedzam go do garnka, w którym będę gotować zupę.
Czas gotowania: 1 godzina
Szybki wywar zastępczy
Przepis na ten szybki wywar znalazłam przy okazji na blogu Kwestia Smaku. Bardzo mi się spodobał, głównie przez swoją prostotę i walory zdrowotne. Idealnie pasuje do delikatnych kremów np. szpinakowego lub cukiniowego. Już podaję składniki.
Składniki:
- gorąca woda – 1 l
- sól
- pieprz
- czerwona papryka w proszku
- oliwa z oliwek – 1-2 łyżki
- natka pietruszki – garść
Przygotowanie:
Do gorącej wody dodać kolejno sól, pieprz, czerwoną paprykę w proszku, dolać oliwy i wsypać posiekaną natkę pietruszki. Zamieszać i szybki bulion gotowy.