Święta, święta i…. po świętach. Całe szczęście Sylwester przed nami, więc i okazja do gotowania się również znajdzie. Wszystkim tym, którzy planują spędzić sylwestrową noc w domu i zastanawiają się, czym ugościć znajomych polecam cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem żurek z kiełbasą. Żurek jest prosty w przygotowaniu (moja wersja jest naprawdę błyskawiczna), można go przyrządzić dzień wcześniej (będzie nawet smaczniejszy jak się „przegryzie”), a dzień „po” jest lekarstwem zwalczającym ogólne osłabienie organizmu oraz ból głowy niewiadomego pochodzenia 😉 Dlatego proponuję od razu podwoić ilość gotowanego żuru, aby dla nikogo nie zabrakło.
Smacznego!
P.S. Dziękuję Wszystkim, którzy w okolicy Świąt odwiedzili mojego bloga – to była dla mnie miła niespodzianka, że aż tyle osób skorzystało z moich przepisów 🙂
Składniki na zupę:
- barszcz biały/ żur – butelka 0,5l
- woda spod szynki tzw. wędzonka lub wywar na wędzonych kościach/żeberkach – 2,5l
- czosnek – 2 duże ząbki
- suszone grzyby – podgrzybki – duża garść
- kiełbasa – 3 laski – u mnie zwyczajna
- majeranek – suszony, otarty
- liść laurowy – 3 sztuki
- ziele angielskie – 4-6 ziarenek
- śmietana 18% – 3 czubate łyżki
- biała kiełbasa – surowa – 4,5 sztuk – opcjonalnie
- boczek wędzony – 20dkg – opcjonalnie
Przepis na żurek z kiełbasą:
1. Grzyby włożyć do garnuszka i zalać gorącą wodą. Odstawić na minimum 20 minut
2. Kiełbasę pokroić w półksiężyce, boczek w drobną kostkę (jeśli używamy). Patelnię rozgrzać i wrzucić na nią kiełbasę oraz boczek, przesmażyć, aż do zrumienienia. na dwie minuty przed końcem smażenia dodać przeciśnięty przez praskę jeden ząbek czosnku. Zamieszać, chwilkę podsmażyć.
3. Wlać wędzonkę lub wywar do garnka i zagotować. Do gotującego się dodać wysmażoną kiełbasę/boczek, zamieszać. Ząbek czosnku zgnieść płaską częścią noża i wrzucić do wywaru. Dodać również liście laurowe, ziele angielskie oraz majeranek (wedle upodobania). Grzyby wraz z wodą, w której się moczyły wlać do wywaru. Całość gotować przez ok. 60 – 90 minut.
4. Butelkę z barszczem wstrząsnąć i wlać ok. 3/4 opakowania. Zagotować. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Ewentualnie dodać więcej barszczu, jeśli całość będzie za mało kwaśna. W osobnym garnuszku umieścić śmietanę, zahartować ją dodając kilka chochelek gorącego żurku, zahartowaną dodać do całości.
5. Żurek podawać z chlebem lub ziemniakami (polecam z tłuczonymi ziemniakami).
Smacznego!
A tutaj zdjęcie w troszkę innej stylizacji. Smak ten sam 🙂
Polecam również mój przepis na barszcz biały –> przepis tutaj
Wyjątkowo interesująca strona z pewnością będę częściej zaglądać. Nie mogę się doczekać kiedy przeczytam inne porady.